Denizli Elektrikçiler Odası Kan Bağışı

Denizli Elektrikçiler Odası Kan Bağışı


269 Kez Okundu 2023-04-05 09:48:11
Denizli Elektrikçiler Odası Kan Bağışı

Denizli Elektrikçiler Odası Kan Bağışı

        Denizli Elektrikçiler Odası'nın duyarsız kalamayacağı bir konuya daha el attı. Artık Kan bağışında bulunmak isteyenler ile kan bağışı arayanları bir araya getiren bir sayfa oluşturdu. Sosyal sorumluluk konusunda her üyemizin buraya kayıt olması gerektiğine inanıyoruz. Kan bağışının acil gerekli duyulduğu zamanlarda vatandaşımız deo.org.tr web sitesinden Kan Bağışı bölümüne tıklayarak ihtiyacı olan kan grubuna tıklayarak kayıtlı kişileri arayarak kan ihtiyacını gidere bileceklerdir. 

    Kan Vermek İle ilgili Sık Sorulan Sorular

  1. Neden Kan Bağışında Bulunmalı: Kan bağışında bulunmak bir şahsın başka bir kişiye verebileceği en kutsal birşey olduğunu düşünüyoruz. Kan bağışında bulunduğunuzda birinin hayatını kurtardığını unutmamanız gerekir. Hastanede her amaliyatta kullanılan kanlar siz duyarlı vatandaşlar tarafından verilen kanlar sonucunda kullanabilmektedir. Kan verdiğinizde kanınızın bileşenleri başka tür hastalıklarada çare olabilmektedir. Bunlara örnek verecek olursak, trombositler ve plazma lar gibi.
  2. Kan Verdiğimde Ne Olur: Kan vermek için öncelikle bazı testlerden geçmemiz gerekir. İster düzenli kan bağışcısı olun istersenizde ilk sefer veriyor olun her seferinde b u testlerden geçmeniz gerekmektedir. Bu o kanı alacak olan kişinin sağlığını korumak için yapılmaktadır. Sağlıksız bir kan daha kötü sonuçlara yol açacağı aşikardır. Kan vermeden önce almış olduğunuz herhangi bir ilacın kesinlikle etkisi olacaktır. Bu kullandığınız ilaca göre değişiklik gösterir. Tam olarak sağlıklı hiçbir ilaç kullanıyor olmasanız bile yaşam tarzınız bile yerine göre kan vermeye elverişli olmayabilir. Yakın zamanda seyehat ettiğiniz yerde herhangi bir sağlık problemi yada salgın yaşanıp yaşanmadığı gibi. Yerine göre yapılan testler sonucunda hem kendi sağlığınız hemde karşı tarafın sağlığı için, daha sonraları dahil kan bağışında bulunup bulunamayacağına karar verirler. Yerine göre kan vermeye elverişli olmadığınız bilgisi ile karşılaşabilirsiniz. Daha önce geçirdiğiniz hapatit B veya C gibi hastalıkları geçirenlerde kan vermeye musait olmayan kişiler kategorisindedir. Kilo durumunuz bile yerine göre kan verememe durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kan vermeye elverişli olduğunuz anlaşıldığında ve kan bağışında bulunduktan sonra 10 - 15 dakika sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Gün içinde yorucu işler yapmamanız ve bol sıvı tüketmeniz yapılması gerekenlerdendir.
  3. NE Kan Alınacak : İnsan vucudunda yaklaşık olarak 4.5 ile 5.5  litre arasında kan bulunur. Genel anlamda vucudumuzda kan miktarının  (±%10) u kadar kan alınmaktadır buda yaklaşık olarak 450ml olarak ön görülmüştür. Ve vucut kaybettiği sıvıyı 36 saat içinde yerine koymaktadır.
  4. Kan Vermek Ne Kadar Güvenli Gerçekleşmektedir : Kan bağışında bulunan kişinin sağlığıda en az kan alacak kişinin sağlığı kadar önemlidir. Kişi tüm testleri geçip kan vermeye elverişli bir duruma geldiğinde, kan verecek kişinin sağlığı içinde tek seferlik kullanım için steril bir torba içinde kan torbası ve kullanılacak olan iğne tek sefer kullanılmaktadır.
  5. Acı Hissedecekmiyim : İğne girişi olurken derinize hafif bir giriş hissedeceksiniz lakin bu sürekli değil ilk sefere mahsus bir olaydır. Kan verme olayı çok güvenli ve sonrasında sorun yaşanması yok denecek kadar azdır. 
  6. Hangi Aralıklarda Kimler Kan Vermeliyiz : Genel olarak altı ayda bir kan bağışında bulunabilir ve tercih edilen yaş sınırıda 17 ila 65 dir. Bu bazı ülkelerde biraz daha aşağıya inebilir yada biraz daha yukarı çıktığı görünmektedir. 
  7. Kan Verdikten Sonra Basıl Hissedeceğim : Öncelikle bunun harika birşey olduğunu bilmenizi istiyoruz. Az önce kan vererek tanımadığınız yada tanıdığınız birine kan olduğunuz ve hayatını kurtardınız. Bu harika bir histir.

 

Yukarıda yer olan bilgiler toplumuzu ilgilendiren bilgiler olmakla birlikte bilinçlendirmeye yönelik bir yazıdır. Tam bilgileri kızalay'dan yada kan verme alanlarımızdan alarak gerek duyduğunuz her soruya vevap bulabilirsiniz. 

| kan bagisi | | denizli kan bagisi | | denizli kan ariyorum | | denizli kan bagisi | | elektrikciler odasi kan bagisi | | kan ver hayat ver |

Son Haberler